پیمان – کانادا، لندن – دانشگاه Western Ontario

Canada تجربه مهاجرت به کانادا

1. اول از همه اینکه خیلی از بچه‌های که هدف مهاجرت دارند درگیر این موضوع می‌شن که با چه امکانات مالی می‌توانند به کشور مقصد بروند. متاسفانه بعضی از دانشجوهامون که برآورد هزینه‌های کامل نکرده بودند، مجبور شدن که از کشور مقصد برگردند. با معرفی اجمالی در مورد رشته تحصیلی، نام شهر و کشور مقصدتون چه توصیه‌ای در این زمینه به بچه‌های ایران دارید؟

معمولا توی سایت دانشگاه برآورد کلی از هزینه های زندگی آورده شده که باید حتما به دقت مطالعه بشه و خرج دانشگاه هم رو باید اضافه کرد به خرج های زندگی و مجموعش رو مقایسه کرد با کمک هزینه دانشگاه… اگر دانشگاه برآورد هزینه ارائه نداده، این اطلاعات رو میشه از دانشجو های سابق هم به دست آورد یا حساب کرد با جمع هزینه اجاره خونه و خرید غدا و غیره.

 

2. این روزها، تو اینترنت اطلاعات موثقی در مورد مهاجرت نمی‌تونیم پیدا کنیم. بعضی از بچه‌ها با این دید تصمیم به رفتن می‌گیرند که کشور مقصدشون آرمان شهر هست و هیچ تصویری از مشکلات پیش رو ندارن. اگر بخواهید از خوبی‌ها و بدی‌های کشور مقصدتون به ما بگید و بچه‌های ایران رو راهنمایی کنید، چه مواردی را می‌توانید بهشون گوش زد کنید؟

کلا هیچ جای دنیا آرمان شهر نیست و طبیعتا مشکلات و خوبی های خودش رو داره. اگر به این دلیل مهاجرت کنید که از مشکلات فرار کنید، قطعا مشکلات تا هر کشوری با شما میان و بیشتر نه کمتر نمیشن. ولی اگر هدفمند و با نیت رسیدن به هدفی خاص مهاجرت میکنید و حاضر هستید سختی ها رو تحمل کنید تا به اون هدف برسید مهاجرت میتونه مفید باشه چون فرصت های بیشتری در اختیارتون میزاره.

 

3. به نظرتون موقعیت اجتماعی ایرانی‌ها در کشور مقصد چجوری هست؟ در کل رفتار مردم آن کشور با ایرانی‌ها چطور هست؟

رفتار افراد جامعه رو باید از طرف قانون با شما جدا کرد‌. در هر جامعه ای یک سری افراد بنا بر تربیت و آگاهی و غیره رفتار متفاوتی با مهاجران خواهند داشت و بنا به فرد ممکنه رفتار دوستانه باشد یا نباشد و ولی از نظر قانون برای کشور کانادا روی کاغذ نباید کسی مورد ظلم قرار بگیره. ولی عملا برای کار های مثل صدور ویزا یا اقامت معمولا سختگیرانه تر با ایرانی ها برخورد میشه.

 

4. اگر بتونید زمان رو به عقب برگردونید، آیا باز هم همین تصمیم را برای رفتن می‌گرفتید یا نه؟

بله

 

5. خیلی از بچه‌ها تافل امتحان می‌دن و می‌گن کاش آیتلتس امتحان می‌دادیم و یا بر عکس. شما با توجه به شرایط کشور مقصد چه امتحانی را به بچه‌ها پیشنهاد می‌کنید؟

فرقی نمیکنه برای کانادا هر دو قابل قبول هست.

 

6. تو کشوری که در حال حاضر ساکن هستید، بچه‌های کدوم رشته شانس بیشتری برای پیدا کردن شغل بهتر دارند و یا اینکه در کشور مقصد شانس اقامت دائم هست یا نه؟ چون بعضی از بچه‌ها رفتن و دکترا گرفتن و متاسفانه شانسی برای موندن در آن کشور پیدا نکردن. اگر بتونید توضیح کلی در این مورد هم بدید ممنون می‌شیم.

شغل بسته به شهر و رشته متفاوت هست و نمیشه پاسخ قطعی داد… کانادا برای دانشجوها با مدرک ارشد و بالا فرصت اقامت دائم فراهم هست.

Leave A Reply