آزمون GRE

آزمون GRE  (Graduate Records Examination) که در نوع Computer-delivered  و Paper-delivered  برگزار میشود حاوی سوالاتی برای ارزشیابی عملکرد، طرز فکر، و توانایی های شما برای موفقیت در مقاطع تحصیلی تکمیلی میباشد. آزمون GRE معمولا برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی مورد نیاز است و طبیعتا داشتن نمره بالا یکی از شرایط پذیرش در مقاطع ارشد و دکترا در دانشگاه های آمریکا و کانادا میباشد. نمره این آزمون بین 130 تا 170 محاسبه میشود.

همانطور که میدانید آزمون GRE جدید از سه بخش ۱) Analytical Writing   نگارش تحلیلی ۲) Verbal Reasoning  سنجش منطق تحلیلی ۳) Quantitative Reasoning ریاضیات تشکیل شده.

 

Analytical Writing   نگارش تحلیلی

در این قسمت توانایی های زیر سنجیده میشوند:

  • ارائه ایده های پیچیده بصورت شفاف و موثر
  • تصدیق ایده ها با دلایل و مثال های مرتبط
  • بررسی ادعاها و مدارک موجود
  • حفظ انسجام و تمرکز در بحث و عدم استفاده از مطالب نا مربوط
  • استفاده مناسب از اصول و عناصر استاندارد زبان نوشتاری

این قسمت شامل نوشتن ۲ انشا می‌باشد که هرکدام دارای ۳۰ دقیقه زمان است. نمره این بخش از ۶ محاسبه می‌شود.

 

Verbal Reasoning  سنجش منطق تحلیلی 

در این آزمون بیش از ۶۰ درصد نمره به بخش Verbal داده میشود که شامل متن‌های درک مطلب (Reading) با حجم‌های متفاوت است. این متن ها بین یک تا ۴ پاراگراف متغیر هستند. نکته‌ی مهم در مورد متن‌های reading این است که این‌ها با متن‌های درک مطلبی که در آزمون‌هایی مثل تافل یا آیلتس مشاهده میکنید کاملا متفاوت هستن. تفاوتشان در (۱) سطح زبانی متن‌های reading در آزمون GRE پیشرفته تر هستند و (۲) پاسخ سوالاتی که در رابطه با این متن‌ها مطرح شده به طور مستقیم و واضحی توی متن موجود نیست و شما بایستی با استفاده از یک روند تجزیه و تحلیل منطقی به جواب درست برسید.

این قسمت شامل ۲ سری سؤال ۲۰ تایی است که باید در ۳۰ دقیقه پاسخ داده شود. نمره این بخش نیز بین ۱۳۰–۱۷۰ محاسبه می‌شود.

 

 Quantitative Reasoning  ریاضیات

این بخش در سه حوزه توانایی های شما را مورد سنجش قرار میدهد: 1) توانایی درک، تفسیر و تحلیل اطلاعات ریاضی، 2) یافتن راه حل برای مشکلات با استفاده از الگو های ریاضی و 3) بکارگیری مهارت های پایه و مفاهیم ابتدایی در حساب، جبر، هندسه و آنالیز داده ها.

اگر آزمون شما بصورت کامپیوتری باشد یک ماشین حساب روی صفحه شما قرار داده شده است ولی اگر بصورت کاغذی باشد این ماشین حساب توسط مرکز آزمون برای شما تهیه میشود.

این بخش شامل ۲ سری سؤال ۲۰ تایی است که در ۳۵ دقیقه باید پاسخ داده شود، نمره این بخش بین ۱۳۰–۱۷۰ محاسبه می‌شود.

مراکز آزمون در ایران

این آزمون فعلاً در ۹ مرکز سازمان سنجش، مؤسسه فرهنگی علامه سخن، مؤسسه آموزشی معرفت، مؤسسه آموزشی امیربهادر، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه ارومیه، دانشگاه شمال در آمل، دانشگاه شیراز و مجتمع آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان برگزار می‌گردد.

مبلغ ثبت نام این آزمون 195 دلار است.

محصولات مرتبط

[product_category per_page=”12″ columns=”4″ orderby=”” order=”” category=”gre”]