آزمون آیلتس
(IELTS (The International English Language Testing System

این آزمون جهت ارزشیابی مهارت زبان انگلیسی افراد غیرانگلیسی زبانی برگزار می­شود که قصد تحصیل یا کار در مکانی را دارند که زبان انگلیسی در آن صحبت می­شود. آزمون آیلتس در دو نوع آکادمیک و عمومی وجود دارد. آزمون آکادمیک بیشتر برای افرادی مناسب است که درصدد تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری هستند و آزمون عمومی بیشتر برای افرادیست که قصد مهاجرت به کشورهای استرالیا، کانادا و بریتانیا را دارند. هر یک از این دو نوع شامل چهار بخش است:

  • مهارت شنیداری (Listening)
  • مهارت درک مطلب (Reading)
  • مهارت نوشتاری (Writing)
  • مهارت گفتاری (Speaking)

فرآیند آزمون حدود 2 ساعت و 45 دقیقه بطول می­انجامد. بخش­های شنیداری و گفتاری در هر دو نوع آیلتس یکسان است اما بخش­های درک مطلب و نوشتاری متفاوت اند. بخش شنیداری ممکن است شامل لهجه­های امریکایی، بریتانیایی، استرالیایی و نیوزلندی باشد. سه بخش اول آزمون همگی در یک روز برگزار می­شوند اما بخش گفتاری ممکن است تا یک هفته بعد برگزار شود. در بخش نمره­دهی، برای هریک از مهارت­ها نمره ای بین 0 تا 9 به شما تعلق می­گیرد. هم­چنین در مجموع نیز نمره­ای از 0 تا 9 به شما داده می­شود که میانگین نمراتی است که از چهار بخش ذکر شده کسب کرده­اید.

در جدول زیر می­توانید بخش­های مختلف آزمون را بهمراه محدودیت زمانی و دیگر جزئیات مشاهده کنید.

بخش محدودیت زمانی سوالات نوع تمرین
 

شنیداری

 

30 دقیقه

 

40 سوال

به چهار فایل صوتی گوش خواهید داد: یک مکالمه دو نفره، یک صحبت تک نفره (این دو بخش راجع به مسائل روزمره­اند)، یک مکالمه چند نفره، و یک صحبت تک نفره (این دو بخش راجع به مسائل علمی و آموزشی اند). به سوالات هر بخش پاسخ خواهید داد.
 

 

درک مطلب

 

 

60 دقیقه

40 سوال آیلتس آکادمیک: شامل سه متن طولانی که از کتاب­ها، مقالات، مجلات و روزنامه­ها گرفته شده­اند که محتوای آنها مناسب برای افرادیست که قصد ورود به دانشگاه را دارند.
آیلتس عمومی: شامل متن­هایی از کتاب­ها، مجلات، روزنامه، تبلیغات، دفترچه­های راهنما و اعلان­هاست. محتوای این متون درباره موضوعات روزمره است.
 

 

 

نوشتاری

60 دقیقه 2 تمرین آیلتس آکادمیک: تمرین یک: توصیف یک نمودار، گراف یا چارت. تمرین دو: از شما خواسته می­شود که مقاله­ای بنویسید در پاسخ به یک نظر، در رابطه با یک مشکل یا …

موضوعات این دو تمرین مناسب افرادی است که قصد رفتن به دانشگاه را دارند. متن باید بصورت رسمی نگاشته شود.

آیلتس عمومی: تمرین یک: نوشتن یک نامه درخواستی یا توضیح یک وضعیت. نامه ممکن است شخصی، نیمه­رسمی یا رسمی باشد. تمرین دو: از شما خواسته می­شود که مقاله­ای درباره یک نظر، مشکل یا … بنویسید. مقاله می­تواند سبکی نسبتا شخصی داشته باشد.

موضوعات این دو تمرین عمومی است.

گفتاری 11-14 دقیقه 3 بخش بخش یک: آزمونگر از شما سوالات عمومی می­پرسد (مانند: شغل، خانواده، علاقمندی­ها و…)

بخش دو: کارتی به شما داده می­شود که از شما می­خواهد راجع به موضوعی خاص صحبت کنید. یک دقیقه فرصت دارید که آماده شوید. شما باید حدود دو دقیقه صحبت کنید سپس آزمونگر یکی دو سوال در رابطه با همان موضوع از شما خواهد پرسید.

بخش سه: سوالات بیشتری در رابطه با موضوع بخش پیشین از شما پرسیده می­شود که بین 4 یا 5 دقیقه طول خواهد کشید.

منبع: IELTS.org

مهارت های لازم

محصولات مرتبط

[product_category per_page=”12″ columns=”4″ orderby=”” order=”” category=”ielts”]