ملیکا دانشجوی دانشگاه METU، آنکارا

1. اول از همه اینکه خیلی از بچه‌های که هدف مهاجرت دارند درگیر این موضوع می‌شن که با چه امکانات مالی می‌توانند به کشور مقصد بروند. متاسفانه بعضی از دانشجوهامون که برآورد هزینه‌های کامل نکرده بودند، مجبور شدن که از کشور مقصد برگردند. با معرفی اجمالی در مورد رشته تحصیلی، نام شهر و کشور مقصدتون چه توصیه‌ای در این زمینه به بچه‌های ایران دارید؟
من در تركيه شهر آنكارا هستم، به نظر من شهر و دانشگاهي كه انتخاب ميشه براي تحصيل در تركيه خيلي به هزينه ها مربوطه. براي يك زندگي دانشجويي راحت در آنكارا ماهيانه ١٥٠٠ تا ٢٠٠٠ لير نياز است اما هزينه ي تحصيل كاملا بستگي به دانشگاه و شرايط فاند دادن بستگي داره. که دانشگاهای دولتی ترکیه سخت تر فاند میدن به خصوص به ایرانی ها.
2. این روزها، تو اینترنت اطلاعات موثقی در مورد مهاجرت نمی‌تونیم پیدا کنیم. بعضی از بچه‌ها با این دید تصمیم به رفتن می‌گیرند که کشور مقصدشون آرمان شهر هست و هیچ تصویری از مشکلات پیش رو ندارن. اگر بخواهید از خوبی‌ها و بدی‌های کشور مقصدتون به ما بگید و بچه‌های ایران رو راهنمایی کنید، چه مواردی را می‌توانید بهشون گوش زد کنید؟
از خوبي هاي تركيه نزديك بودن به ايران را ميشه گفت و نزدیکی هزینه ها به ایران هست. اما از بدی ها رفتار بعضی از مردمشون نسبت به ایرانی ها هست که باعث میشه تصور خوبی که برای ادامه تحصیل تو این کشور داشتید تا حدی خراب بشه. من به شخصه از دانشگاهی که هستم (Middle East Technical University) راضی هستم اما دانشگاه خیلی سخت گیری هست که کار و تلاش زیادی احتیاج داره.
3. به نظرتون موقعیت اجتماعی ایرانی‌ها در کشور مقصد چجوری هست؟ در کل رفتار مردم آن کشور با ایرانی‌ها چطور هست؟
رفتار مردمشون معمولی هست و گاهی هم بد. زیاد نسبت به ایرانی ها دید خوبی ندارن و خودشون را برتر میدونند.
4. اگر بتونید زمان رو به عقب برگردونید، آیا باز هم همین تصمیم را برای رفتن می‌گرفتید یا نه؟
بله
5. خیلی از بچه‌ها تافل امتحان می‌دن و می‌گن کاش آیتلتس امتحان می‌دادیم و یا بر عکس. شما با توجه به شرایط کشور مقصد چه امتحانی را به بچه‌ها پیشنهاد می‌کنید؟
تافل
6. تو کشوری که در حال حاضر ساکن هستید، بچه‌های کدوم رشته شانس بیشتری برای پیدا کردن شغل بهتر دارند و یا اینکه در کشور مقصد شانس اقامت دائم هست یا نه؟ چون بعضی از بچه‌ها رفتن و دکترا گرفتن و متاسفانه شانسی برای موندن در آن کشور پیدا نکردن. اگر بتونید توضیح کلی در این مورد هم بدید ممنون می‌شیم.
من در این ارتباط اطلاعاتی ندارم متاسفانه، فقط میدونم که شرایط پیدا کردن کار دائم و بیمه شدن برای اتباع خارجی در ترکیه خیلی آسون نیست.

Leave A Reply