Fluency & Coherence در مصاحبه آیلتس : چطور از این معیار امتیاز بگیرید؟

واژگان جدید انگلیسی برای آیلتس

Fluency & Coherence در مصاحبه آیلتس

همانطور که پیش از این گفتیم، نمره شما از مصاحبه آیلتس بر اساس چهار معیار محاسبه می شود (برای اطلاعات بیشتر، اینجا بروید). یکی از این چهار معیار، fluency % coherence است. امتیاز خوب گرفتن از این معیار کمی مشکل تر از بقیه معیارهاست. در این مطلب خواهید دید که Fluency & Coherence در مصاحبه آیلتس چطور امتیازدهی می شود و اینکه چطور می توانید این مهارت خود را بهبود ببخشید.

 

Fluency

وقتی به توصیف بنداسکورهای بخش اسپیکینگ آیلتس نگاه می کنیم، می بینیم که برای گرفتن نمره 7 باید بتوانید بدون سختی و تلاش واضحی برای مدت طولانی صحبت کنید. یکی دیگر از جنبه های مرتبط با fluency عدم وجود تعداد زیادی تکرار، تصحیح و تردید در صحبت کردن است. پس برای گرفتن نمره ای بالاتر از 7 نباید صحبت کردن شما طوری باشد که انگار صحبت صحیح، و طولانی به انگلیسی برایتان مشکل است. 

نکته دیگری که باید مدنظر داشته باشید این است که، ممکن است شما بتوانید fluency لازم را هنگام صحبت کردن با کمک جملات ساده داشته باشید، اما هنگام ساختن جملات پیچیده تر دچار مشکل و تردید می شوید. برای گرفتن بنداسکورهای بالاتر تردیدهای شما نباید زبانی باشد (برای مثال تردید بر سر زمان فعلی صحیح) بلکه بیشتر باید به محتوا مربوط باشد. نتیجه اینکه سعی کنید وقفه های بی جا، تصحیح و تکرار و همچنین تردید های زبانی خود را به حداقل ممکن برسانید.

برای بهبود این مهارت بهتر است صدای خود را ضبط کنید (برای مثال برای پاسخ به نمونه سوالات بخش مصاحبه آیلتس). سپس به صدای خود گوش کنید به سعی کنید مواردی که در بالا گفته شد را در گفتار خود پیدا کنید. با تمرین می توانید این موارد را کمتر کنید.

 

Coherence

برای ایجاد coherence جملات و مطالب شما باید بطور منطقی به هم مرتبط باشند و درک ایده های شما برای مصاحبه گر آسان باشد. برای این منظور باید بتوانید از connective ها به خوبی و به جا استفاده کنید. توصیف بند اسکورهای آیلتس به وضوح مشخص می کند که برای گرفتن نمره 7 به بالا از این معیار باید بتوانید از connectives & discourse marker ها استفاده کنید و نحوه استفاده شما باید طبیعی و به اندازه باشد. استفاده بیش از حد نیز باعث گرفتن نمره منفی می شود. همچنین یکی از مشکلات داوطلبین استفاده نابجا از connective هاست. برای مثال به لحاظ معنایی در جای درستی استفاده نشده باشد. سعی کنید از connective های متنوعی استفاده کنید. برای مثال بسیاری از داوطلبین برای اضافه کردن ایده تنها از and کمک می گیرند. تنوع در کاربرد connective ها باعث می شود امتیاز بهتری از این معیار بگیرید.

در بنداسکورهای بالای 8، این coherence نه تنها در زبان بلکه در محتوا و موضوع صحبت شما نیز باید نمود داشته باشد. برای مثال هنگامی که می خواهید از یک موضوعی صحبت کنید باید صحبت خود را بطور منطقی شروع کنید، بسط دهید و بطور مناسب تمام کنید. برای این کار بهتر است در پاسخ به سوالات از جواب های خیلی ساده و کوتاه خودداری کنید. سعی کنید مقایسه کنید، تشبیه کنید و مثال بزنید.

برای تمرین نیز، ضبط صدایتان دوباره به کمک تان خواهد آمد. 

اگر همچنان شک دارید که میزان استفاده از connective ها یا تردیدهایی که دارید طبیعی است یا خیر، بهتر است نمونه پاسخ های مصاحبه آیلتس را چک کنید. ببینید کسانی که بند اسکور 7 گرفتند در مقایسه با شما چقدر وقفه و تردید دارند و یا از چه نوع connective هایی استفاده می کنند.

 

مطالب زیر نیز می توانند کمک کننده باشند:

 

دانلود رایگان کتاب IELTS Speaking Actual tests-ژانویه ۲۰۲۰

واژگان پیشرفته آیلتس (بند 8 و 9) : واژگانی در مورد Career بخش اول

یادگیری کالوکیشن های مهم انگلیسی : درس پنجم ، Feelings

Leave A Reply