5 روش موثر برای بهبود لهجه انگلیسی یا English Accent

واژگان جدید انگلیسی برای آیلتس

بهبود لهجه انگلیسی

بسیاری از زبان آموزان، بخصوص کسانی که قصد مهاجرت و ادامه تحصیل دارند، علاقمندند که لهجه انگلیسی شان را به لهجه سخنگویان بومی آمریکایی یا بریتانیایی (natives) نزدیک کنند. نکته اولی که باید در مورد صحبت کردن به زبان انگلیسی و یا هر زبانی به یاد داشته باشید این است که لهجه به خودی خود هیچ مشکلی ندارد. اینکه شما انگلیسی را با لهجه فارسی صحبت کنید عیب نیست. مهم این است که صحبت های شما واضح و قابل فهم باشد. با این حال اگر دوست دارید زبان انگلیسی تان را یک سطح بالاتر ببرید و بر روی بهبود لهجه انگلیسی تان کار کنید، راهکارهای زیر به شما کمک خواهند کرد.

1. فونتیک را بیاموزید

یادگیری الفبای فونتیک به شما کمک می کند آواهایی که در زبان انگلیسی وجود دارد اما در زبان مادری تان موجود نیست را بشناسید و با نحوه تولید آن آشنا شوید. وقتی این اتفاق افتاد گوش شما نسبت به شنیدن این آواها عکس العمل نشان می دهد و در لیسنینگ بیشتر آن را شناسایی خواهید کرد. پس از آن این تاثیر را در اسپیکینگ تان نیز متوجه خواهید شد. برای یادگیری آواهای انگلیسی به اینجا سری بزنید.

 

2. با انگلیسی گفتاری بیشتر آشنا شوید

تا می توانید خودتان را در معرض انگلیسی گفتاری قرار دهید. با استفاده از فیلم، سریال، پادکست و غیره می توانید خود را درگیر انگلیسی گفتاری کنید. همچنین برای یادگیری تلفظ صحیح یک کلمه می توانید از دیکشنری های صوتی که بصورت آنلاین به وفور یافت می شوند استفاده کنید.

 

3. صداهای عجیب غریب در انگلیسی را شناسایی کنید

وقتی خودتان را در معرض انگلیسی گفتاری قرار می دهید متوجه می شوید چه آواها و صداهایی در زبان انگلیسی هست که در زبان مادری شما وجود ندارد. سعی نکنید این آواهای متفاوت را با چیزی شبیه به آن در زبان خودتان یکی کنید. برای مثال تلفظ th در زبان انگلیسی را به ت یا د در زبان فارسی نسبت ندهید. سعی کنید تلفظ صحیح را از ابتدا یاد بگیرید.

 

4. بیشتر گوش کنید!

تا می توانید به انگلیسی گوش دهید. هرچه بیشتر بهتر! دقت کنید. برای مثال موقعی که سریالی را برای بهبود لهجه انگلیسی تان می بینید به لب های بازیگران هنگام تلفظ دقت کنید. به استرس کلام دقت کنید. به آهنگ جملات دقت کنید. همه اینها باعث می شود لهجه بهتری داشته باشید.

 

5. تمرین کنید

بهترین روش این است که بطور منظم و مداوم تمرین کنید. بیشتر از دو روز بین تمرینتان فاصله نیاندازید. از هر منبع انگلیسی ای که بیشتر لذت می برید استفاده کنید. آهنگ، فیلم، کتاب، مجله و غیره. متن ها را با صدای بلند بخوانید و صدای خودتان را ضبط کنید. سپس گوش کنید و سعی کنید ایرادات خود را شناسایی کنید. 

در پایان نیز بدانید که مهمترین هدف از زبان برقراری ارتباط موثر است. پس اولین تلاشتان باید در راستای صحیح و واضح صحبت کردن باشد.

 

مطالب زیر نیز ممکن است مفید باشند:

 

The English We Speak (معرفی پادکست یادگیری زبان)

دانلود نسخه‌ی جدید دیکشنری لانگمن (نسخه‌ی 6 – اندروید)

دانلود مجله New Scientist؛ (June 22nd)

 

Leave A Reply